Bílkoviny
Článek je pouze pro VIP uživatele.
Chcete-li článek zobrazit, aktivujte si v eshopu VIP členství. Níže je krátká ukázka textu.
Koupit VIP členstvíNaše tělo je tvořeno z více než 50 000 různých bílkovin (proteinů), jež jsou součástí každé buňky našeho těla – najdete je ve svalech, kostech, cévách, pojivových tkáních, v kůži, vlasech i nehtech či krevních částicích. Tyto bílkoviny se v těle rozkládají, což je běžný fyziologický děj, a musí být znovu obnoveny. Pokud nepřijímáme ve své stravě KOMPLETNÍ skladbu […]
Diskuze
Ahoj Maruško, o vegetariánech píšeš, ale mě by zajímalo co si myslíš o veganství? Já jsem to zkoušela, velmi se mi totiž zamlouvá etická stránka tohoto směru stravování, ale po pár dnech jsem musela přestat, jelikož tak rozhozené zažívání jsem nikdy neměla. Vůbec mi takový jídelníček nesedl, necítila jsem se dobře. Možná jsem to nedělala dobře, nevím, ale zkoušet už to nebudu :-) Díky za odpověď.
Ahoj Pájo, teď doufám, že žádného vegana neurazím, když napíši, že pro mne je vegetariánství to samé co veganství, jen s trochu volnějšími pravidly. Pokud se nebudeme bavit o konkrétních vegetariánských směrech (lacto-ovo vegetariánství apod.), tak je to pro mne to samé jako veganství. Nedokáži posoudit, co vedlo k Tvým problémům, ale přechod na veganskou stravu z dnešní moderní stravy chudé na enzymy a luštěniny by měl být pozvolný, aby si zažívání zvyklo. To Tě mohlo rozhodit z rovnováhy. Proti žádným výživovým směrům nic nemám. U veganství je přidanou hodnotou filozofie (která se mi zamlouvá) a fakt, že veganská jídla tolik energeticky nezatěžují jako jídla bohatá na živočišné bílkoviny, což při sportu může být výhodou - viz odstavec o specificko-dynamickém účinku potravin. Pokud je tedy přechod pozvolný, strava je bohatá na potraviny s glykemickým indexem na nižší až střední úrovni, je zajištěn dostatečný přísun bílkovin a doplňován vitamín B12, tak si člověk zajistí z rostlin vše, co potřebuje získat = dostatek vlákniny a stabilní hladinu cukru....prostě vše, co by zdravý jídelníček měl obsahovat. Veganství je fajn, když člověku vyhovuje, jídla mu chutnají a je při něm v pohodě :-)
Maruško, já mám dotaz ohledně toho mléka. Dávám si ho do kávy. Vždycky po obědě si udělám Cafe Latte, takže je to asi ¾ skleničky mléko a ¼ slabé kávy. Co si o tom myslíš? Protože když se podívám na svůj jídelníček, tak mi přijde dobrý, zdravý, jen toto si říkám, že asi nebude to pravé, ale zatím jsem se neodhodlala se toho vzdát. Děkuji Ti.
Ahoj Martinko, jestliže nemáš s mlékem problémy a nepůsobí Ti žádné zažívací problémy, tak se mu nemusíš za každou cenu vyhýbat. Nicméně, aby vše nebylo tak ideální, jak by se mohlo zdát. Káva má sice super povzbudivé účinky, ale sama o sobě je kyselinotvorná, kravské mléko je také kyselinotvorné - tudíž z pohledu nějaké acidobazické rovnováhy, je jeho kombinace nepříliš šťastnou. Osobně bych doporučovala kávu ředit rostlinným mlékem (například takové domácí mandlové má zásadotvorné tendence a je tudíž vhodnější do kávy než kravské mléko).
Nemáš Maruško nějaký typ, jak se co nejdříve zbavit aftu v puse? Udělal se mně po celotýdenním lyžování, asi jsem měla málo vitamínů a oslabila si imunitu. Každopádně je to hrozná bolest teda.
Ahoj, promiň, že píši až teď. Asi pozdě, ale pro příště: zařaď hodně tmavé listové zeleniny a potraviny bohaté na vitamín B (nejlepší je lahůdkové droždí do různých zeleninových pomazánek, případně doplňovat pivovarskými kvasnicemi či kvalitním doplňkem stravy B komplexem z kvasnic - takové to platíčko syntetického béčka za pár šupu je na nic). Omez jídlo bohaté na škroby jako je pečivo nebo přílohy, a úplně se vyvaruj cukrům, sladkostem a alkoholu, které mohou zánět "přiživovat". Navíc si můžeš vyplachovat ústa tinkturou z Propolisu (vedlejší produkt při výrobě medu s desinfekčními účinky). Borůvky mají také antibakteriální vlastnosti, ty bych přihodila do jídelníčku též, ale teď v zimě asi jen rozmrazené. Řepíkový čaj je také ideální, jelikož teď v zimě nejen zahřeje, ale v první řadě je vhodný na léčení zánětu v ústní dutině (opět ale bez cukru a to už může být pro někoho výzva :-) ) Aftům NEzdar!
To by mě nikdy nenapadlo, že krůta nebo i kuře mají i víc bílkovin než hovězí/vepřové. Jinak díky moc za další článek. Poučné jsou i ty luštěniny a info k nicm, protože ty já můžu.
Ahoj, krůtí maso i kuřecí nemá v sobě tolik tuků (tuk lze u kuřete snadno oddělit) jako hovězí, které má do své gramáže "přimíchán" i tuk v sobě obsažený, a tím pádem na 100g obsahuje méně bílkovin.