Lahodný dýňový koláč (bez lepku)
Podzim je spojený se sklizní dýní a přípravou rozličných dýňových pokrmů. Když už svátky klepou na dveře, proč si nedopřát jemný dýňový koláč s vůní vánoc? Je ze samých zdravějších přírodních ingrediencí bez přidaného rafinovaného cukru a ta drobenka nahoře dodá zákusku dokonalý šmrnc (tu rozhodně nevynechejte 😉 )
Přeji vám dobrou chuť a co nejpohodovější adventní čas.
1 porce obsahuje 1251 kJ; 299 kCal; 10g bílkovin, 38g sacharidů, 11g tuků
Ingredience na 16 porcí
Na korpus
- 75g pekanů (nebo vlašských ořechů)
- 200g hladké pohankové mouky
- 60g ovesných vloček (použila jsem jemné vločky, které jsou předem namleté nahrubo)
- 20g (2 lžíce) BIO kokosového oleje
- 25g (2 vrchovaté lžíce) medu
- 1/2 lžičky růžové himalájské soli
- 1/2 lžičky skořice
- 1/4 lžičky mletého zázvoru
- 1/4 lžičky mletého nového koření
- 1/4 lžičky mletého hřebíčku
- špetka muškátového květu
- 100ml vody (nebo dle potřeby ke zjemnění těsta, aby nebylo suché a současně lepilo)
- 2 lžíce mletých zlatých lněných semínek (rozemlela jsem si je v mlýnku na kávu)
Na tvarohovo – dýňovou náplň
- 750g vychladlého dýňového pyré (vyšlo mi přesně z 2 menších dýní Hokkaido, které jsem vypeckované pekla při 160°C asi hodinu do změknutí a pak jejich dužinu vyškrábala ze slupky)
- 350g nízkotučného tvarohu
- 225g kysaného 1% podmáslí
- 2 vejce
- 4 bílky
- 160g medu
- 3 lžičky skořice
- 1 lžička mletého zázvoru
- 1 lžička mletého nového koření
- 1 lžička mletého hřebíčku
- 1/4 lžičky muškátového květu
- 1/2 lžičky růžové himalájské soli
Na drobenku
- 60g pekanů (nebo vlašských ořechů) rozsekaných nožem nebo kuchyňským robotem
- 55g ovesných vloček (použila jsem jemné vločky, které jsou namleté nahrubo)
- 1/2 lžičky skořice
- 40g rozinek (nasekaných nožem)
- 25g (2 vrchovaté lžíce) medu
Pomůcky
- kulatá forma se snímatelným prstencovým bokem o průměru 25cm
- pečící papír
Příprava
Do formy vložím na dno pečící papír, uzavřu bok a odstřihnu vyčnívající okraje. Formu i s papírem vymažu kokosovým tukem.
Dále si připravím korpus tak, že veškeré ingredience (kromě vody a mletých lněných semínek) dám do kuchyňského robota a mixuji najemno. Teprve pak do suchého a rozpadajícího se těsta přiliji vodu a přisypu mletá lněná semínka a nechám robotem ještě zpracovat na lepivé a hutné těsto. To za průběžného namáčení dlaní, aby se mi těsto nelepilo na ruce, tisknu a rovnoměrně uhladím na dno formy. Kraje nechám trochu vyšší. Vložím do předem vyhřáté trouby na 190°C a peču 10 minut. Hotový korpus vyndám z trouby a teplotu snížím na 170°C.
Dále si připravím náplň stejně tak jednoduše, že opět veškeré její ingredience rozmixuji v kuchyňském robotu – tentokrát na tekutou kaši. Tu naliji na korpus a peču při 170°C 55 minut.
Hotový koláč nechám sedět po upečení v pootevřené troubě (cca 1 hodinu), pak jej vyndám a nechám 3 hodiny chladnout v místnosti, než jej dám úplně chladit přes noc do ledničky.
Ráno si připravím drobenku tak, že smíchám pekany, ovesné vločky a skořici v nepřilnavé pánvi a nasucho je nechám za stálého míchání na střední až vyšší teplotě opékat tak dlouho, až pustí aroma a začnou chytat zlatavou barvu (nechci však připálit). Následně přimíchám nasekané rozinky a med, který se rozpustí a krásně obalí vločky s ořechy.
Sundám s plotny a nechám vychladnout. Směs nasypu na studený koláč a po celé ploše ji rovnoměrně vlhkýma rukama přitlačím do koláče, aby krásně držela.
Po sundání boku formy, lze studený koláč krásně nakrájet.
Diskuze
Tak to jsem ráda. Myslela jsem, jestli to není třeba kvůli mléčnému tuku, ale řekla bych, že tvaroh je v pohodě. Hodnoty neřešíme, takže snídáme bez výčitek :-)
Ahoj Maruško, ten je zase vynikající! Na to, jak se příprava zdá složitá, podle množství ingrediencí, je to vlastně velmi jednoduché. Jen mě zarazil ten tvaroh, proč nízkotučný? Já tedy měla jen poctivý farmářský, ale chuti to nijak neublížilo :-) Vynikající, díky moc za receptík!
Ahojky, tučný tvaroh na chuti určitě neubere, to je jisté ;). Volila jsem nízkotučný, jelikož se jedná o vysokosacharidový dezert...tudíž je to kolikrát buď a nebo více sacharidů či tuků....tentokrát vyhrály sacharidy a s tuky jsem šetřila trochu více....byl to takový kompromis.