Kváskový, celozrnný, pšenično-žitný chléb (vegan)
Dlouho jsem se pečení domácího kváskového chleba obávala. Myslela jsem si, že to bude složitý a časově náročný proces, a tak jsem nejprve navštívila kurz pečení, abych viděla na vlastní oči, že není nic jednoduššího, než si doma upéct svůj vlastní chléb, který má úžasně nakyslou chuť po kvásku, bezvadně křupavou kůrku a je lépe stravitelný než drožďový chléb. Mojí školitelkou byla skvělá paní Gabriela Beranová, který pořádá školení na přání 🙂
Za poslední rok jsem chlebů upekla na desítky, abych měla jistotu, že vychytám ty správné poměry k vyhotovení dokonalého, 100% celozrnného, chutného a klasického bochníkového chleba. I u výběru mouky jsem šlápla kolikrát vedle. Nakonec se mi osvědčila značka Nature´s promise, jejíž bio mouky jsou jemně mleté a na chleba jak dělané.
Dnes se konečně mohu podělit o můj recept s vámi 🙂
Pro mne je chleba bezvadnou variantou jídla s komplexními sacharidy pár hodin před tréninkem, kdy si ho namažu máslem a dám k němu nějakou zeleninu.
P.S.: časem přibude i slíbený video recept
Ingredience
Na rozkvas
- 2 lžíce žitného kvásku
- 120g (1 hrnek) celozrnné žitné mouky
- 100ml vlažné vody
Na těsto
- 120g (1 hrnek) celozrnné žitné mouky
- 420g (3 hrnky) celozrnné špaldové mouky
- 2 vrchovaté lžičky růžové himalájské soli
- 1 lžička drceného kmínu
- 350ml vlažné vody
Příprava
Svůj žitný kvásek skladuji ve sklenici v lednici. Z této sklenice vždy jednou v týdnu, kdy peču chléb, odeberu 2 lžíce kvásku (správný kvásek má octový zápach). Kvásek opět „přiživím“ tak, že do něj dám 2 vrchovaté lžíce celozrnné žitné mouky, smíchám s trochou vody na kašičku a opět v uzavřené skleničce vkládám na týden do lednice.
Tyto 2 lžíce kvásku smíchám s celozrnnou žitnou moukou a vodou ve skleněné nádobě.
Rozkvas nechám přikrytý utěrkou v pokojové teplotě kvasit – v létě 3-6 hodin a v zimě 6-12 hodin (tento rozkvas konkrétně kvasil 12 hodin přes noc).
Hotový rozkvas je krásně nabobtnalý.
Potom si připravím těsto tak, že rozkvas vařečkou smíchám s dalším hrnkem žitné, celozrnné mouky a 3 hrnky celozrnné, špaldové mouky, solí, kmínem a postupně přidávám i vodu. Na míchání těsta není nic složitého – jedu vařečkou tak dlouho, dokud je vše promísené a nejsou nikde vidět místa suché mouky. Prostě žádná věda, dvě, tři minuty míchání a je to 🙂 Vznikne mi tak hutné těsto, ve kterém stojí vařečka.
Těsto nechám přikryté ručníkem a pokličkou vykvasit v pokojové teplotě – v létě stačí tak 8-10 hodin a v zimě 10-12 hodin (toto těsto konkrétně kvasilo 12 hodin přes den).
Hotové těsto poznáme tak, že když ho vařečkou prohrábnu, jsou v něm vidět takové proužky – takzvaná vlasová struktura.
Pro pečení používám kulatou, skleněnou nádobu s víkem Simax (průměr 19 cm) – vznikne mi tedy kulatý chléb, což má velikou výhodu 4 patiček 😉 . Tu dám do trouby, troubu zapnu na 245°C a nechám předehřát.
Mezitím si vysypu ošatku špaldovou moukou.
Těsto zpracovávám na kuchyňské lince tak, že na linku nasypu špaldovou mouku, na kterou vařečkou z mísy přendám těsto (u fotky těsta v míse níže je krásně vidět vlasová struktura kynutého těsta 🙂 ). Pro lepší práci si ruce průběžně namáčím do vody (nelepí se mi pak vůbec na ruce) a těsto několikrát ručně přehnu. Zase to není nic složitého a zdlouhavého – párkrát přehnout a je hotovo. Na závěr malý bochánek dlaněmi na místě točím párkrát dokola jako na hrnčířském kruhu, aby byl pěkně kulatý.
Naberu ho dlaní zespoda a přendám do ošatky. Vrchní stranu těsta posypu špaldovou moukou.
Když je trouba předehřátá, vyndám rozpálenou skleněnou nádobu, z ošatky překlopím bochánek na dlaň a opatrně ho vložím do horké nádoby, kde se díky teplu okamžitě vytvoří kůrka. Ihned přikryji a dám péct do trouby na 50 minut.
Hotový chleba vyklepnu ze skleněné formy a nechám ho úplně vychladnout na mřížce. Krájet za tepla není vhodné – to je pro mne vždy zkouška vůle, protože ten čerstvý, křupavý chleba a TY PATIČKY nemají chybu! 😉
Vychladlý kváskový chléb dávám zabalený v utěrce do chlebníku, kde v pohodě vydrží celý týden, aniž by plesnivěl, což je veliké plus kváskového pečení.
Diskuze
Dobrý den, právě nám v kuchyni chladne chleba se záparou a já jsem narazila na tenhle recept. Tohle těsto kyne sice déle, ale skoro bez práce. A Simax nádobu mám taky, oválnou. Mám jen dotaz, jsem pekař začátečník: simax nevymazáváte? A dále, co když místo špaldové mouky dám chlebovou pšeničnou, bude to mít vliv na množství vody (víc, míň?) A změní se použitím klasické pšeničné mouky nějak zásadně chuť? Mám totiž zásobu hladké pšeničné chlebové mouky, chci ji zdělat. Dík za odpověď
Dobrý den, simax nevymazávám, jen ho nechám rozpálit v troubě, aby vyklepnuté těsto do simaxu ihned udělalo kůrku. Případně můžete těsto shora v ošatce posypat moukou a to Vám ještě zabezpečí, že se nepřichytne. Nicméně, když je hutné a nelepí, tak by se nemělo přichytit vůbec. Co se mouky (špaldová versus klasická pšeničná) týče, tak si nemyslím, že by tam byl nějaký výrazný rozdíl v chuti či konzistenci. Naopak, nebude-li mouka celozrnná, lépe se s ní pracuje, tolik se nelepí a příprava je tudíž snazší. Barva bude také světlejší. Krásný den a hodně úspěchů v pečení ♥
Nejsou tam zrovna moc přehledně popsané ty časy a posloupnosti, trochu se v tom receptu přeskakuje. Pokusil jsem se to chronologicky sepsat, ale část je pořád nejasná: - rozkvas 3-6 (léto) / 6-12 (zima) hodin - smíchat rozkvas s moukou a vodou, promíchat (pár minut), zakrýt utěrkou, nechat kynout 8-10 (léto) / 10-12 (zima) hodin - těsto vyklopit, popřekládat (vícekrát s nějakými pauzami, nebo jen jednou?), vložit do ošatky a v ošatce nechat kynout JAK dlouho? To tam vůbec nikde nemůžu najít! - péct 50 minut na 245 °C - celou dobu na tuhle vysokou teplotu?
Hezky jste to chronologicky popsal. Přeskládání párkrát, nepočítám to (cca 4-10x). Překlopit do ošatky bez dalšího kynutí. Ošatka je tam jen pro obtisk jejího vzoru, ale lze úplně vynechat. Péct pod pokličkou po celou dobu na stále stejnou teplotu.
Maruško, sleduji Tvoje stránky už roky a často jsem podle Tebe i cvičila a teď po dlouhé době koukám na Tvé boží recepty a jen žasnu :) Chléb jsem dnes upekla a je boží! Přesně tento jsem hledala! Obdivuji Tě jaký kus cesty jsi dokázala jít za svým snem (cvičení, jídlo)... Děkuji za inspiraci!:)
Peťo, děkuji. Jsem ráda, té Ti chleba chutná. Kváskový je top 👍
Právě jsem upekla svůj první kvaskovy chléb, obavy, jak vše dopadne byly veliké, k pečení chleba jsem se odhodlavala opravdu dlouho. Přišlo mi to jako tzv. " děsná věda, aneb něco jako " vyšší dívčí" ......Marusko, děkuji za recept, chleba je jedním slovem ÙŽASNÝ! Povedl se dle tvého receptu hnedka na poprvé. Chuťově je vynikající. Moc moc děkuji za recept a podrobnou instruktáž 😘😘 už mám zadělano na další bochník, podaruji chlebem tchyni... 😉😉🙊🙊
Milá Pavlo, tak to mne opravdu těší. Vítej v klubu pekařů a pekařek. Je to krásné umění 👏
Ahoj Maruško, chléb vypadá výborně, jdu na to 😊 Jen by mě zajímala ještě jedna věc. Chléb pečeš celou dobu přikrytý?
Ahoj, ano, celou dobu ho peču přikrytý. Uvnitř se drží krásně vlhkost a nemusí se trouba rosit nebo do ní dávat hrníček s vodou, jako se dělá u nepřikrytého chleba :-)
Kváskový chléb jsem dřív už pekla podle jiného receptu. Nebyl špatný, ale už druhý den byl dost tvrdý. Včera jsem pekla podle tohoto návodu a nemůžu si ho vynachválit! Je to opravdu jednoduché, i když se zdá být časově náročný, věnuje se mu vlastně jen pár minut a jinak "pracuje" sám. Načali jsme ho až dnes a je fakt výborný! Jinak jsem ráda, že nejsem sama "úchyl" na patičky, taky je zbožňuju :-) Co se týče kvásku, tak založit ho je velmi jednoduché, je to v podstatě o stejném postupu, jakým se přiživuje. Mouku jsem použila celozrnnou Pernerku a dílo se podařilo :-)
Milá Jitko, moc Tě zdravím a samou radost Ti přeji ♥ Ty jsi mi ji právě udělala nesmírnou. Když mi někdo pochválí můj chléb, můj postup, na který nedám dopustit, pak to má pro mne stejnou hodnotu, jako když někdo obdivuje veledílo. Tím pro mne totiž můj chléb je a bude! Vyžívám se v jeho pečení a velmi často ho i daruji. Jsem ráda, že jsi z receptu stejně nadšená, a vítej v klubu "patičkových úchylů" :D Já věděla, že nejsem sama ;)
Teda! Děkuji moc za super rychlou a vyčerpávající odpověď!
Ahoj, možná už to tady padlo, ale chtěla jsem se zeptat, kde se dá sehnat žitný kvásek? Nebo to se dá vyrobit i poprvé doma? Nejsem z toho moudrá. Díky
Ahoj, žitný kvásek se dá vyrobit. Na internetu je mraky receptů, dokonce i video postupy na youtube na "založení kvásku". Zatím jsem nedělala, mám kontakty mezi kamarádkami, co pečou ;) . Také existuje tzv. "kvásková mapa", která, když ji dáte do vyhledávače, vyplivne mapu s majiteli kvásku, a můžete tak dohledat ten nejbližší. Nevím však, jak moc je tato mapa aktuální.
Veronice :-)K variantě bezlepkové- kamarádka pekla z pohankové a byl výborný. Kvásek byl také z pohanky.
Ahoj Maruško, bezlepkovou verzi jste zkoušely? Moc nevím, čím nahradit klasické bezlepkové mouky, které jsou hodně ze škrobů kukuřice a brambor. Díky :-)
Ahojky, bezlepkový kynutý chléb jsem nedělala. U kváskového chleba je lepek lépe stravitelný. Bezlepkový chléb dělám pouze semínkový z ovesnými vločkami a nebo nizkosacharidový pak do chléb. Ty však nejsou kynuté. Oba recepty mám na webu.
Ahoj Maruško, Tvůj článek přišel v pravou chvíli. S pečením chleba začínám a tak každá rada přijde vhod. 😉 Jen se zeptám, ty ho nenecháváš v ošatce vykynout? Vysokou teplotu máš po celou dobu pečení? Děkuji za odpověď. Krásný den. 😊 Dáša
Ahoj Dášo, v ošatce kynout už nenechávám...dávám tam těsto kvůli otisku z ošatky. Peču celou dobu při 245°C...kůrka je pak krásně zlatá a křupavá 😊